Rozrywka i kultura

Opole jest powszechnie znane jako Stolica Polskiej Piosenki. Co roku odbywają się tu popularne festiwale, najsłynniejszy z nich – Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej – od pół wieku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów oraz uwagę mediów i miliony telewidzów. Wielbiciele festiwalu mogą powspominać jego poprzednie edycje w nowopowstałym Muzeum Polskiej Piosenki. Prestiżowym wydarzeniem w życiu kulturalnym kraju są także Opolskie Konfrontacje Teatralne – Klasyka Polska. Inną ważną imprezą jest Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek. Festiwal prezentuje całą różnorodność współczesnej sztuki lalkarskiej, a przygotowane spektakle są adresowane nie tylko do dzieci i młodzieży. Ofertę kulturalną uzupełnia nowoczesna Miejska Biblioteka Publiczna, której budynek został uznany za jeden z 7 cudów funduszy europejskich.

Swoim mieszkańcom oraz gościom Opole zapewnia bogatą ofertę rekreacyjno-turystyczną. Sukcesywnie rozbudowywana sieć ścieżek rowerowych połączy niebawem znaczną część miasta spójnym systemem komunikacyjnym. W Opolu znajduje się wiele terenów zielonych i wypoczynkowych, do których nie dociera zgiełk miasta. Idealnymi miejscami na weekendowe spacery są: Park Miejski „Wyspa Bolko”, nabrzeże „Młynówki”, „Park Nadodrzański”, „Bulwar Karola Musioła” oraz ZOO Opole, które jest jednym z najładniejszych tego typu obiektów w Polsce. Osoby preferujące aktywny wypoczynek mogą w chwilach wolnych od pracy skorzystać z oferty wielu obiektów sportowo-rekreacyjnych zlokalizowanych na terenie miasta m.in. sztucznego lodowiska „Toropol”, 50-metrowego basenu krytego „Wodna Nuta” oraz 25-metrowego „Akwarium”, basenu letniego „Błękitna Fala”, Centrum Sportu przy ul. Północnej oraz kręgielni, klubów fitness, siłowni, czy nowoczesnego stadionu lekkoatletycznego.

12
Hotele
2
Kina
13
Pływalnie i baseny
9
Festiwale artystyczne
9
Hale sportowe
12
Korty tenisowe
4
Teatry
13
Ścianki wspinacz.
9
Galerie sztuki
8
Muzea

Obcokrajowiec w Opolu

Szkoła międzynarodowa

Opole od wielu lat przyciąga amerykański kapitał. Swoje oddziały posiadają tu między innymi Polaris, Tower Automotive, Global Stearing Systems czy Animex. W naszym mieście działa szkoła oraz przedszkole, których profile nauczania certyfikowane są amerykańskimi standardami. Placówka działająca w ramach Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20 w Opolu, realizuje amerykański program nauczania. Nauką mogą zostać objęte – m. in. dzieci zagranicznych pracowników, ale również polskie dzieci. Pomocy w organizacji placówki udzieliła miastu instytucja z Minneapolis w stanie Minnesota, gdzie swą siedzibę ma spółka Polaris Industries. Uczniowie uczęszczający do placówki zdobywają wiedzę na podstawie amerykańskich podręczników oraz materiałów dydaktycznych. W szkole zajęcia prowadzi kadra dwujęzyczna, część nauczycieli jest po stażach w USA. Z uczniami pracuje również native speaker z USA. Program nauczania rozszerzony będzie do poziomu gimnazjum. W Opolu istnieją również klasy bilingualne z językiem angielskim, niemieckim, hiszpańskim. Na wzór amerykańskiej szkoły, tworzony jest również certyfikowany profil nauczania w języku niemieckim.

Instytut Konfucjusza

Centrum Współpracy Polska-Chiny – Instytut Konfucjusza to instytucja pożytku publicznego, której misją jest promowanie języka i kultury chińskiej. Instytut działa nie tylko na rzecz uczelni, ale całej społeczności regionu. Opolski ośrodek jest jedną z 200 tego typu placówek na świecie, stowarzyszonych w międzynarodowej sieci, których siedziba główna – Hanban (Biuro Międzynarodowej Rady Języka Chińskiego) mieści się w Pekinie. W skład zarządu organizacji Hanban wchodzą przedstawiciele 12 komisji oraz ministerstw rządu chińskiego. Hanban jest organizacją non-profit podporządkowaną chińskiemu Ministerstwu Edukacji, której celem jest upowszechnianie dorobku chińskiej kultury i języka. Jej powstanie było odpowiedzią na rosnące w świecie zainteresowanie nauką języka chińskiego. Według szacunków, języka chińskiego uczy się obecnie 25 milionów obcokrajowców i liczba ta stale rośnie.

www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl

www.ik.po.opole.pl

Biblioteka amerykańska

Dzięki programowi „america@your library®” w naszej bibliotece możesz znaleźć zbiór materiałów w języku angielskim, który obejmuje książki dla czytelników w różnym wieku. Wśród nich między innymi powieści, komiksy, fotoalbumy, encyklopedie, słowniki, monografie, omówienia i streszczenia z zakresu historii, kultury, geografii, polityki, socjologii i literatury Stanów Zjednoczonych. Dodatkową atrakcją są również gry planszowe z amerykańskim motywem w tle takie jak The Scrambled States of America czy Marvel Comics Monopoly. W ramach współpracy uzyskaliśmy również dostęp do kilkudziesięciu baz danych online eLibraryUSA, zawierających artykuły z czasopism, książki elektroniczne, encyklopedie dla dzieci i dorosłych, filmy oraz szereg materiałów do nauki języka angielskiego (w tym materiałów dydaktycznych dla nauczycieli). Bazy przeznaczone są dla odbiorców w różnym wieku. Materiały dla dzieci zawierają proste lekcje i gry. Bazy dla młodzieży w przystępny sposób prezentują wiedzę z różnych dziedzin nauki. Studentom i pracownikom naukowym umożliwią dostęp do artykułów pełnotekstowych i opracowań naukowych.

Konsulat Niemiec w Opolu

Ze względu na największą w Polsce ilość osób należących do mniejszości niemieckiej prężnie funkcjonuję w Opolu konsulat niemiecki. Organizuje on między innymi cykliczne spotkania dla niemieckich firm funkcjonujących na Opolszczyźnie oraz wspiera niemieckich przedsiębiorców oraz obywateli w codziennym funkcjonowaniu w Opolu.

Więcej informacji

Konsulat Republiki Chorwacji

Instytucja, która wpływa pozytywnie na ożywieni kontaktów gospodarczych i kulturalnych z Republiką Chorwacji.